Santa Croce i inne znane kościoły Florencji

Kościół Santa Croce to miejsce pochówku Michała Anioła, Galileusza i Machiavellego. Przed wejściem do świątyni stoi słynny pomnik Dantego – to miejce, którego we Florencji przegapić nie można! Innymi kościołami godnymi uwagi jest San Lorenzo – kościół parafialny najsłynniejszego florenckiego rodu Medyceuszy i XIII-wieczna Santa Maria Novella z fasadą w stylu włoskiego renesansu.

Santa Croce

2023.08

Franciszkańska świątynia stoi na rozległym Piazza di Santa Croce. Sam kościół jest datowany na XIII-XIV w. Fasada i dzwonnica są młodsze – pochodzą z XIX w., podobnie jak stojący przed świątynią pomnik Dantego. Konstrukcja kościoła charakteryzuje się prostotą – miała w swoim zamyśle przypominać wczesnochrześcijańskie świątynie. Zdecydowanie warto zajrzeć do środka, bo kryją się tam prawdziwe skarby, w tym freski Giotta, przedstawiające życie św. Franciszka. Podczas zwiedzania kościoła koniecznie trzeba odnaleźć groby Michała Anioła, Galileusza i Machiavellego – tak, tak, wszyscy oni spoczęli właśnie tutaj! W Santa Croce znajduje się też sarkofag Dantego, jest on jednak pusty – ciało poety zostało bowiem pochowane w Rawennie. Zwiedzając Santa Croce, w uszach dzwoni nam piosenka Przy kościele Santa Croce Artura Andrusa – jedna z naszych ulubionych!

Kościół Santa Croce


Franciszkańska świątynia powstała pod koniec XIV w.


Z góry spogląda na nas Dante.


Pomnik Dantego stoi przed kościołem od XIX w.


Od lewej strony przylegają do kościoła malownicze krużganki.


Wnętrze zachwyca rozmachem i prostotą.


Grobowiec Galileusza pochodzi z XVIII w.


Grobowiec Michała Anioła zaprojektowany przez Giorgio Vasariego (XVI w.)


Prześliczna XV-wieczna La Madonna del Latte dłuta Antonio Rossellino zdobi kolumnę naprzeciwko grobowca Michaa Anioła.


Cenotaph (symboliczny grobowiec-pomnik) Dantego, szczątki poety spoczywają w Ravennie.


Grobowiec Macchiavellego.


Poliptyk Baroncelli autorstwa Giotta di Bondone.


Dzieło Giotta powstało w I połowie XIV w.


Prezbiterium kościoła Santa Croce.


Jest i polski akcent! Epitafium ze sceną śmierci pułkownika Stanislao Bechiego w powstaniu styczniowym autorstwa Teofila Lenartowicza.


Wnętrze klasztornego Cenacolo zdobi ogromny fresk Taddeo Gaddiego z połowy XIV w.


Dzieło ucznia Giotta nosi tytuł Drzewo Życia i Ostatnia Wieczerza.


Na ścianie bocznej refektarza znajdziecie z kolei Ostatnią Wieczerzę Giorgio Vasariego pochodzącą z połowy XVI w.,


Ostatnie spojrzenie na klasztorne krużganki.


Żegnamy się z kościołem Santa Croce, nad którym wisi właśnie burzowa chmura.


Wysoka wieża kościoła widoczna jest z drugiego brzeku rzeki Arno.


Kościół Santa Croce w wieczornej odsłonie.

San Lorenzo

Bazylika San Lorenzo – rodzinny kościół Medyceuszów – znajduje się przy placu o tej samej nazwie (Piazza San Lorenzo). Fasada tego XV-wiecznego kościoła zadziwia surowością – projekt fasady był co prawda gotowy, w dodatku opracowany przez samego Michała Anioła, nie został jednak nigdy zrealizowany. Wnętrze świątyni ma zupełnie inny charakter, ujmuje elegancją i lekkością renesansowego stylu.

Przez krużganki przechodzi się do Biblioteki Laurenziana autorstwa Michała Anioła. Do bazyliki przylegają kaplice medycejskie – Kaplica Książąt i tzw. Nowa Zakrystia, również zaprojektowana przez Michała Anioła. Obie kaplice i wnętrze kościoła są podobno wspaniałe, wykonane przez najlepszych renesansowych artystów – w końcu zleceniodawcami byli sami panowie Florencji, jej najmożnieszszy ród – Medyceusze. My jednak, gdy późnym popołudniem dotarliśmy na Piazza San Lorenzo, wszystkie te obiekty zostaliśmy już zamknięte. To jeden z naszych niezrezlizowanych florenckich planów – szkoda, że się nie udało.

Kościół San Lorenzo był rodowym kościołem Medyceuszy.


Kaplice Medycejskie – ta po lewej, Nowa Zakrystia, zostala zaprojektowana przez Michała Anioła.


My przed kościołem San Lorenzo.

Santa Maria Novella

Kościół Santa Maria Novella (XIII w.) wyróżnia się piękną fasadą, utrzymaną w stylu florenckiego renesansu. We wnętrzu świątyni można obejrzeć freski, wykonane przez artystów ze szkoły Giotta.

Bazylika Santa Maria Novella

Co jeszcze ciekawego można zobaczyć we Florencji i jej okolicach? Pomysły na inne wycieczki po tym przepięknym mieście i innych atrakcjach Toskanii opisujemy tutaj. 🙂