Toskania – Florencja i okolice

Florencja – jedno z najpiękniejszych europejskich miast – to miasto, którego podobnie jak Barcelony, Amstedramu czy Paryża po prostu nie da się zwiedzić w jeden dzień.  Niesamowite bogactwo sztuki z najwyższej półki, z takimi artystami jak Michał Anioł, Leonardo da Vinci czy Donatello na czele, potrafi onieśmielić. Co wybrać? Od czego zacząć? Jakie inne atrakcje Toskanii zobaczyć podczas pobytu we Florencji? Poniżej nasze propozycje!

Nam tak się ułożyły sprawy rodzinno-zawodowe, że na smakowanie Florencji mieliśmy zaskakująco dużo czasu. M. była tu na dwutygodniowym kursie dla nauczycieli z programu Erasmus+, R. pracował zdalnie, a popołudniami razem z dziećmi ruszaliśmy na smakowanie miasta i okolic. Właściwie naszym jedynym przeciwnikiem był ekstremalny upał – w sierpniu 2023 roku tempratury w Toskanii sięgały 40 stopni, późnopopołudniowa pora zwiedzania miasta była więc naszym sprzymierzeńcem. Wszystkie nasze spacery i wycieczki zgrupowaliśmy w oddzielne wpisy, które można wykorzystać jako pomysły na pięć dni we Florencji. W żadnym wypadku nie wyczerpuje to jednak listy atrakcji miasta – poza naszą uwagę siłą rzeczy znalazło się wiele muzeów, kościołów i kolekcji sztuki – nasz program był dostosowany głównie do potrzeb rodziny z dziećmi w wieku szkolnym i w tej funkcji sprawdził się świetnie! 🙂

Toskania – okolice Florencji: Co wybrać? Co zobaczyć?

sierpień 2023 r.

Informacje praktyczne – poruszanie się po Florencji

Florencja jest miastem, które absolutnie nie nadaje się dla samochodów. Ruch samochodowy jest zresztą mocno ograniczony w całym turystycznym centrum (por. oznaczenia ZTL – Zona a Traffico Limitato) – mogą tam wjeżdżać tylko uprawnione pojazdy, a za złamanie zakazu ubowiązują słone kary. Jeśli macie hotel w centrum, jest możliwość dojechania do niego (po wcześniejszym zgłoszeniu swojego numeru rejestracyjnego), ale potem trzeba już zostawić auto na hotelowym parkingu (jeśli takowy w ogóle jest dostępny, bo parkingów w centrum Florencji nie ma prawie wcale) lub po odstawieniu bagaży wyjechać poza ZTL.

Generalnie najlepiej nie poruszać się po Florencji własnym samochodem. My mieszkaliśmy poza historycznym centrum, zostawiliśmy więc samochód na zwykłym parkingu przy ulicy (uwaga, dla turystów przeznaczone są tylko niebieskie miejsca), a do centrum Florencji albo jeździliśmy autobusem, albo chodziliśmy pieszo (mieliśmy tam ok. 3,5 km). Po samym centrum spokojnie można poruszać się na piechotę – tak jest najwygodniej. Najważniejsze atrakcje nie są położone w dużej odległości od siebie.

Poniżej znajdziecie przykładowy plan pięciodniowego pobytu we Florencji, a jeszcze dalej – listę wycieczek w pobliżu, po najpiękniejszych miejscach Toskanii. Pełny opis danej wycieczki rozwinie się po kliknięciu na dany nagłówek.

Florencja w 5 dni

1. Duomo – zespół katedralny we Florencji

2. Piazza della Signoria, Ponte Vecchio i najlepsze punkty widokowe na miasto

3. Galeria Uffizi – jedna z najwspanialszych kolekcji sztuki w Europie

4. Santa Croce i inne znane kościoły Florencji

5. Muzeum archeologiczne i muzeum Leonarda da Vinci

Florencki Street Art

Toskania – co zobaczyć w okolicy Florencji?

Jeśli jesteście w okolicy Florencji dłużej, zdecydowanie warto wybrać się na co najmniej kilka wycieczek po okolicy – Toskania kryje w sobie prawdziwe skarby! Na naszej liście miejsc do odwiedzenia znalazły się Bolonia, Siena, Piza, Lucca i urocze San Gimigiano. Zajrzeliśmy też do Orvieto, które – choć położone nieco dalej od Florencji, sąsiadującej z Toskanią Umbrii –  było jednym z naszych najmilszych włoskich zaskoczeń! Opisy wszystkich wycieczek znajdziecie poniżej.

1. Bolonia – miasto wież i najstarszego uniwersytetu w Europie

2. Siena – katedra i Piazza del Campo

3. Piza, czyli o tym, co proste, co krzywe i co warto zobaczyć

4. Lukka – miasto stu kościołów, tajemniczego labiryntu i wieży z drzewem na szczycie

5. San Gimignano i średniowieczny pomysł na wieżowce

6. Orvieto – najpiękniejsza katedra w Umbrii i niesamowita renesansowa studnia

Kąpiel w Wörthersee – idealny plan na drogę powrotną do domu!

A co powiecie na kąpiel w jeziorze w drodze powrotnej do domu?

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Austrii w Klagenfurcie nad jeziorem Wörthersee. Znajdziecie tam bardzo fajną miejską plażę (Stadtwerke Strandbad Klagenfurt) z toaletami, przebieralniami i cała infrastrukturą. Plażować można na trawce, na jednym z trzech dużych pomostów lub na piasku. Kąpiel w jeziorze była cudownym odświeżeniem w całodziennej samochodowej podróży! Będziemy to powtarzać i gorąco polecamy takie rozwiązanie – nasze dzieciaki były zachwycone!

Jezioro Worthersee Klagenfurt.

Główna plaża w Klagenfurcie.

Sweet focia z Klagenfurtu

Nocowaliśmy w mieście Graz – drugim po Wiedniu mieście Austrii (opis atracji turystycznych Grazu znajdziecie tutaj) w bardzo fajnym apartamencie na poddaszu starej kamienicy. Naszym gospodarzem był młody chłopak – fan awiacji – widać to było na każdym kroku!