Wycieczka, w której odwiedzimy jeden z najważniejszych placów miasta, przejdziemy słynnym Mostem Złotników i spojrzymy na Florencję z lotu ptaka.
Piazza della Signoria
Piazza della Signoria to jeden z najważniejszych placów miasta. Nazwa signoria nawiązuje do dawnej formy ustroju włoskich miast, charakteryzującej się wysoką pozycją pana miasta – signore.
Najważniejszym budynkiem placu jest zbudowany w XIV w. Palazzo Vecchio, czyli siedziba rady miasta. Łatwo poznacie go po gotyckiej wieży. Na ścianie pałacu po prawej stronie od wejścia znajduje się niespodzianka – wydrapana twarz – jej autorstwo przypisuje się… Michałowi Aniołowi!
Innym obiektem godnym uwagi jest również XIV-wieczna Loggia della Signoria (Loggia dei Lanzi), charakteryzująca się wysokimi łukami arkad. Wśród zdobień można wypatrzeć herby co znamienitszych rodów florenckich.
Porcellino – najsłynniejsza fontanna we Florencji
Niedaleko znajduje się Porcellino, czyli słynna „świńska fontanna” z wyrzeźbioną z brązu figurą dzika. Obecny dzik jest repliką oryginalnej rzeźby, znalexionej w Rzymie. Oryginał można oglądać w Galerii Uffizi. Wieść głosi, że kto pogłaszcze pyszczek dzika, po czym wrzuci do niego monetę, która następnie z pluskiem wpadnie do wody, wróci do Florencji i będzie opływał w dostatek.
Ponte Vecchio – Most Złotników
Ponte Vecchio, czyli Most Złotników jest najstarszym mostem we Florencji. Jego obecna forma pochodzi z XIV w., ale w tym miejscu przed nim już od czasów rzymskich staly inne mosty. Wbrew romantycznej nazwie most był niegdyś siedzibą rzeźników i grabarzy i dopiero później przejęli go złotnicy i jubilerzy, którzy tu właśnie usytuowali swoje sklepy i pracownie.
Palazzo Pitti, Giardino di Boboli i Piazzale Michelangelo
Palazzo Pitti zadziwia swoim rozmiarem. Pewnie był zaprojektowany tak, by robić wrażenie – pałac został zbudowany jako rezydencja jednego z najważniejszych florenckich rodów – bankierów Medyceuszy. Następnie zamieszkiwali tu książęta Toskanii. XV-wieczne wnętrza mieszczą w sobie cenne zbiory malarskie, w tym dzieła Tycjana, Rafaela, Caravaggia i Rubensa. Przez Palazzo Pitti wchodzi się do jednego z najbardziej znanych ogrodów Florencji, czyli Giardino di Boboli. Inne wejście do ogrodów znajduje się przy Forte di Belvedere. W 2023 r. wejście do fortu było bezpłatne, choć dostawało się bilety. Za wstęp na teren Ogrodu Boboli płacili tylko dorośli (11 euro).
Ogród ma powierzchnię 11 hektarów. Został założony w połowie XVI w. przez jednego z członków rodziny Medyceuszy. Wodę doprowadzono tu specjalnym kanałem z pobliskiej rzeki – Arno. W parku znajdują się liczne rzeźby nawiązujące głównie do czasów antycznych. Położenie na wzgórzu miało służyć głównie walorom widokowym, jednak szczerze mówiąc, jeśli zależy Wam głównie na widokach i nie macie ochoty płacić za wstęp, wystarczy odwiedzić tylko XVI-wieczny Forte di Belvedere (w okresie wakacyjnym otwarty od 10:00 do 20:00) lub pójść na Piazzale Michelangelo.
Piazzale Michelangelo
Plac jest uznawany za jeden z najlepszych punktów widokowych we Florencji. Świetnie widać stad wszystkie najważniejsze zabytki miasta. Można tu podjechać autobusem lub wejść schodami zaczynającymi się od strony rzeki. Według nas to jedno z najpiękniejszych widokowo miejsc do odwiedzenia we Florencji. Widok robi chyba największe wrażenie wczesnyjm wieczorem. Jeśli chodzi o same ogrody, naszym zdaniem warto je odwiedzić zwłaszcza wtedy, gdy jest się we Florencji dłużej niż kilka dni, zwłaszcza latem – obsadzone drzewami alejki zapewniają przyjemny cień.
Co jeszcze ciekawego można zobaczyć we Florencji i jej okolicach? Pomysły na inne wycieczki po tym przepięknym mieście i innych atrakcjach Toskanii opisujemy tutaj. 🙂