Piazza della Signoria, Ponte Vecchio i najlepsze punkty widokowe na Florencję

Wycieczka, w której odwiedzimy jeden z najważniejszych placów miasta, przejdziemy słynnym Mostem Złotników i spojrzymy na Florencję z lotu ptaka.

Piazza della Signoria

Piazza della Signoria to jeden z najważniejszych placów miasta. Nazwa signoria nawiązuje do dawnej formy ustroju włoskich miast, charakteryzującej się wysoką pozycją pana miasta – signore.

Najważniejszym budynkiem placu jest zbudowany w XIV w. Palazzo Vecchio, czyli siedziba rady miasta. Łatwo poznacie go po gotyckiej wieży. Na ścianie pałacu po prawej stronie od wejścia znajduje się niespodzianka – wydrapana twarz – jej autorstwo przypisuje się… Michałowi Aniołowi!

Innym obiektem godnym uwagi jest również XIV-wieczna Loggia della Signoria (Loggia dei Lanzi), charakteryzująca się wysokimi łukami arkad. Wśród zdobień można wypatrzeć herby co znamienitszych rodów florenckich.

Piazza della Signoria to serce starego miasta.


Mieściła się tu kiedyś siedziba rady miasta.


Pałac nieco przypomina budowle obronne.


Wejście do pałacu zdobią kopie sławnych antycznych rzeźb.


W tym słynny „Dawid” Michała Anioła


Autorem tej wydrapanej w murze Palazzo Vecchio jest podobno sam Michał Anioł.


Na placu della Signoria stoi XVI-wieczna fontanna Neptuna.

Loggia dei Lanzi


Rzeźba Perseusza z głową Meduzy zdobi Loggię dei Lanzi przy Piazza della Signoria.

Porcellino – najsłynniejsza fontanna we Florencji

Niedaleko znajduje się Porcellino, czyli słynna „świńska fontanna” z wyrzeźbioną z brązu figurą dzika.  Obecny dzik jest repliką oryginalnej rzeźby, znalexionej w Rzymie. Oryginał można oglądać w Galerii Uffizi. Wieść głosi, że kto pogłaszcze pyszczek dzika, po czym wrzuci do niego monetę, która następnie z pluskiem wpadnie do wody, wróci do Florencji i będzie opływał w dostatek.

Fontana del Porcellino

Ponte Vecchio – Most Złotników

Ponte Vecchio, czyli Most Złotników jest najstarszym mostem we Florencji. Jego obecna forma pochodzi z XIV w., ale w tym miejscu przed nim już od czasów rzymskich staly inne mosty. Wbrew romantycznej nazwie most był niegdyś siedzibą rzeźników i grabarzy i dopiero później przejęli go złotnicy i jubilerzy, którzy tu właśnie usytuowali swoje sklepy i pracownie.

Most Złotników – jeden z symboli Florencji


Most pochodzi z XIV w., niedgyś swoje warsztaty mieli tu m.in. złotnicy.


Słynny most jest jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc we Florencji.


Zazwyczaj gwarno tu i ruchliwie.


Chyba każdy turysta chce mieć na nim zdjęcie!


Most Złotników o zachodzie słońca.


Ponte Vecchio by night.

Palazzo Pitti, Giardino di Boboli i Piazzale Michelangelo

Palazzo Pitti zadziwia swoim rozmiarem. Pewnie był zaprojektowany tak, by robić wrażenie – pałac został zbudowany jako rezydencja jednego z najważniejszych florenckich rodów – bankierów  Medyceuszy. Następnie zamieszkiwali tu książęta Toskanii. XV-wieczne wnętrza mieszczą w sobie cenne zbiory malarskie, w tym dzieła Tycjana, Rafaela, Caravaggia i Rubensa. Przez Palazzo Pitti wchodzi się do jednego z najbardziej znanych ogrodów Florencji, czyli Giardino di Boboli. Inne wejście do ogrodów znajduje się przy Forte di Belvedere. W 2023 r. wejście do fortu było bezpłatne, choć dostawało się bilety. Za wstęp na teren Ogrodu Boboli płacili tylko dorośli (11 euro).

Ogród Boboli

Ogród Boboli


Punkt widokowy na tyłach Palazzo Pitti


Kopuła florenckiej katedry prezentuje się stąd w całej okazałości. 

Ogród ma powierzchnię 11 hektarów. Został założony w połowie XVI w. przez jednego z członków rodziny Medyceuszy. Wodę doprowadzono tu specjalnym kanałem z pobliskiej rzeki – Arno. W parku znajdują się liczne rzeźby nawiązujące głównie do czasów antycznych. Położenie na wzgórzu miało służyć głównie walorom widokowym, jednak szczerze mówiąc, jeśli zależy Wam głównie na widokach i nie macie ochoty płacić za wstęp, wystarczy odwiedzić tylko XVI-wieczny Forte di Belvedere (w okresie wakacyjnym otwarty od 10:00 do 20:00) lub pójść na Piazzale Michelangelo.

Jeszcze lepsze widoki oferuje pobliski Forte di Belvedere


Z tej perspektywy doskonale widać na przykład kościół Santa Croce


Rzut oka na katedrę. 


Na terenie Forte di Belvedere znajdowały się zaskakujące współczesne rzeźby.

Piazzale Michelangelo

Plac jest uznawany za jeden z najlepszych punktów widokowych we Florencji. Świetnie widać stad wszystkie najważniejsze zabytki miasta. Można tu podjechać autobusem lub wejść schodami zaczynającymi się od strony rzeki. Według nas to jedno z najpiękniejszych widokowo miejsc do odwiedzenia we Florencji. Widok robi chyba największe wrażenie wczesnyjm wieczorem. Jeśli chodzi o same ogrody, naszym zdaniem warto je odwiedzić zwłaszcza wtedy, gdy jest się we Florencji dłużej niż kilka dni, zwłaszcza latem – obsadzone drzewami alejki zapewniają przyjemny cień.

Widoki z Piazzale Michelangelo. Zespół katedralny dominuje w panoramie Florencji. 


Widoki z Piazzale Michelangelo – kościół Santa Croce. 


My na Piazzale Michelangelo:)


A to nocna wersja – równie piękna!


Naprawdę warto przyjść na Piazzale Michelangelo nocą!


Florence by night

Co jeszcze ciekawego można zobaczyć we Florencji i jej okolicach? Pomysły na inne wycieczki po tym przepięknym mieście i innych atrakcjach Toskanii opisujemy tutaj. 🙂