Galeria Uffizi – jedna z najwspanialszych kolekcji sztuki w Europie

2023.08

Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) to miejsce obowiązkowe do odwiedzenia dla wszystkich miłośników sztuki! Jedno z najstarszych europejskich muzeów z imponującą kolekcją. Galeria Uffizi została założona pod koniec XVI wieku przez Medyceuszy – jeden z najpotężniejszych rodów florenckich. W zbiorach licznie reprezentowane jest malarstwo włoskie, zobaczymy też sporo prac artystów flamandzkich.

Zwiedzanie rozpoczyna się od bogatego zbioru rzymskiej rzeźby.  Potem przechodzimy do średniowiecza i kolejnych epok. W Uffizi obejrzymy dzieła takich artystów, jak Giotto,  Cimabue, Botticelli, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rafael, van der Goes, Dürer, Tycjan, Rembrandt, Rubens czy Caravaggio. Tak, wiemy, już od czytania samych tych nazwisk w głowie się kręci!

Galeria jest ogromna – tworzą ją dwa połączone ze sobą budynki. Prace generalnie prezentowane są w kolejności chronologicznej. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć ok. 3-4 godziny. W 2023 r. za bilet płaciły tylko osoby dorosłe – 26 euro plus 4 euro wcześniejsza rezerwacja miejsca. Absolutnie nie żałujemy wydanych pieniędzy!

Budynek Galerii Uffizi – galeria została zalożona w 1581 roku.


Galerię tworzą dwa połączone ze sobą prostokątne budynki.


Naszą uwagę niezmiennie przyciągają groteskowe XVI-wieczne freski na sufitach.


Zwiedzanie zaczyna się od działu antycznej sztuki rzymskiej – tu Herkules zabijający centaura Nessusa.


Następnie przechodzimy do działu sztuki średniowiecznej.


Sala Niobe to jedna a najpiękniejszych sal w muzeum.


Bardzo spodobała nam się bogata kolekcja autoportretów.


To jeden z naszych ulubionych – Johannes Gumpp, XVII w.


Wenera z Urbino Tycjana


Widok z okien galerii – Palazzo Vecchio


Budynek Galerii Uffizi jest malowniczo położony nad samym brzegiem rzeki Arno.

Co jeszcze ciekawego można zobaczyć we Florencji i jej okolicach? Pomysły na inne wycieczki po tym przepięknym mieście i innych atrakcjach Toskanii opisujemy tutaj. 🙂