Wyobraźcie sobie miasteczko, które żywcem wyjęto z epoki średniowiecza i przeniesiono do naszych czasów. Wąskie uliczki otoczone XIII- i XIV-wiecznymi budynkami, nad którymi góruje kilkanaście kilkudziesięciometrowych wież mieszkalnych, niczym prekursory współczesnych wieżowców. Takie miejsce istnieje naprawdę – to toskańskie Sam Gimignano, wpisane na Listę Światowego Dzieceictwa UNESCO!
San Gimignano – średniowieczne miasteczko z listy UNESCO
2023.08.23
Maleńkie, zaledwie 7-tysięczne San Gimignano ujęło nas przede wszystkim niezwykłą średniowieczną atmosferą, którą najlepiej można poczuć, spacerując niespiesznie po jego klimatycznych uliczkach. Oczywiście koniecznie trzeba wejść na wieżę Torre Grossa i zajrzeć do pokrytej wspaniałymi freskami kolegiaty Santa Maria Assunta, ale włóczenie się noga za nogą zakamarkami San Gimignano w sierpniowe późne popołudnie również stanowiło dla nas przyjemność samą w sobie!
Miasteczko słynie przede wszystkim z gotyckich wież mieszkalnych. Podobnie jak w Bolonii, wieże pełniły funkcje obronne oraz stanowiły wyraz rywalizacji wpływowych rodów – każdy z nich chciał, by to jego wieża była najwyższa, stąd konstrukcje rosły do niezwykłych jak na średniowiecze wysokości. Do naszych czasów przetrwało 14 z 70 wież San Gimignano.
W XIV wieku miasteczko nawiedziła wielka epidemia dżumy. Niedługo potem San Gimignano dostało się pod władanie Florencji, co zahamowało jego rozwój i sprawiło, że San Gimignano nigdy nie wyrosło na duży ośrodek miejski. Do naszych czasów zachowało swoje niewielkie rozmiary i klimat średniowiecznego miasteczka.
Informacje praktyczne
San Gimignano znajduje się ok. godzinę drogi samochodem od Florencji czy Sieny (od Florencji na południowy zachód, od Sieny – na zachód), można więc wyskoczyć tutaj przy okazji zwiedzania tych turystycznych hitów Toskanii.
Samo miasteczko jest naprawdę niewielkie i wszędzie bez problemu dojdzie się pieszo. Do centrum San Gimignano nie można wjechać samochodem – historyczne centrum to właściwie jeden wielki deptak. Auto zostawiamy na jednym z czterech sporych parkingów zlokalizowanych poza murami miejskimi.
Jeśli chodzi o bilety wstępu, najlepiej kupić łączony bilet na kolegiatę, pinacotekę oraz Palazzo del Popolo (Palazzo Comunale) z wejściem na Torre Grossa – w 2023 r. kosztował on 13 euro dla dorosłego i 10 euro dla dzieci 6-18 lat.
San Gimignano – co zobaczyć
Miasteczko ma dwa główne place – Piazza del Duomo i Piazza della Cisterna. Największe atrakcje San Gimignano znajdują się na pierwszym z nich.
Skoro San Gimignano wieżami słynie, zacznijmy właśnie od nich! Najwyższą wieżą miasta jest Torre Grosse – konstrukcja ma 54 m wysokości i stanowi część Palazzo del Popolo, budowanego w okresie od XII do XIV w. Aby wejść na wieżę, trzeba pokonać nieco ponad 200 schodków. Widok z góry jest jednak wart zachodu! Uwaga na głowę przy pokonaniu ostatniego fragmentu – krótkiej drabinki – przy wyjściu jest bardzo nisko i łatwo się uderzyć.
Bilet wstępu obejmuje nie tylko wejście na wieżę, ale także zwiedzanie pałacu – zdecydowanie warto poświęcić na to czas ze względu na ciekawe XIII-freski. Tak to się kiedyś mieszkało! Ciekawe zbiory średniowiecznej sztuki przechowuje tutejsza Pinacoteca, także znajdująca się w Palazzo del Popolo.
Do pałacu przylega jeden z najcenniejszych zabytków San Gimignano, czyli kolegiata Santa Maria Assunta. Romańska świątynia została zbudowana w XII wieku, przebudowano ją trzy stulecia później. Wnętrze kolegiaty skrywa wspaniałe XIV-wieczne freski, przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu. W prawej nawie natraficie na XV-wieczną kaplicę Cappella di Santa Fina, zaraz po prawej stronie od ołtarza. Kaplica upamiętnia tutejszą świętą – 15-letnią sparaliżowaną dziewczyunkę, po śmierci której w miasteczku rozdzwoniły się dzwony, a łoże chorej pokryły kwiaty. Kaplica jest naprawdę piękna!
Z Piazza del Duomo przemieszczamy się na drugi z dwóch placów miasta, czyli Piazza della Cisterna. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc w San Gimignano. Na jego środku stoi XIII-wieczna studnia. Plac otaczają XIII i XIV-wieczne budowle. I jak Wam się podoba w San Gimignano? Bo nam bardzo!
Jednym z najlepszych punktów widokowych w mieści jest XIV-wieczna twierdza Rocca. znajduje się bliżej zachodniej strony starówki. Widać stąd i piękne okoliczne krajobrazy toskańskie, i kilka wież San Gimignano.
Jeśli lubicie stare kościoły, warto jeszcze podejść parę kroków do kościółka Sant’Agostino – ta romańsko-gotycka, jednonawowa świątynia została zbudowana w XIII w. My zwiedzaliśmy San Gimignano w 40-stopniowym upale, więc na kościółek Sant’Agostino popatrzyliśmy tylko z pewnej odległości. Udało nam się za to odnaleźć dwie zachowane bramy miejskie: XIII-wieczną Porta San Giovanni (XIII w., w południowym krańcu murów) i położoną po wschodniej stronie starówki Porta delle Fonti.
Do San Gimignano wybraliśmy się podczas wielkiej fali upałów, która nawiedziła Włochy w drugiej połowie sierpnia 2023r. Po południu temperatura w cieniu przekraczała 40 stopni. Dawało się żyć dopiero późnym popołudniem i wieczorami. Przedwieczorny wypad wyszedł nam jednak bardzo fajnie. Wyprawa do San Gimignano była trochę jak zajrzenie do średniowiecza! I do tego te wysokie wieże! Naprawdę warto tu zawitać!
Pomysły na inne wycieczki po najpiękniejszych miastach Toskanii znajdziecie tutaj 🙂