Kanion Verdon – punkty widokowe

Kanion Verdon to jedna z największych atrakcji przyrodniczych Francji i absolutne must see rejonu Prowansji. Rzeka Verdon głęboko wcina się tu w wapienne skały – głębokość kanionu w niektórych miejscach sięga nawet 700 metrów – i to na długości ponad 20 km! To jeden z najbardziej spektakularnych przełomów Europy!

Kanion Verdon można zwiedzać na różne sposoby  – pieszo, autem czy poprzez uprawianie różnych sportów wodnych. W poniższym wpisie opisujemy trasę samochodową wiodącą górą wąwozu i zahaczającą o najpiękniejsze punkty widokowe. Inna propozycja to odbycie pieszej wycieczki dołem wąwozu szlakiem Sentier -Blanc-Martel (relację z pieszego przejścia tej trasy znajdziecie tutaj).
Miłym zwieńczeniem aktywnego dnia w rejonie wąwozu Verdon będzie kąpiel na jednej z plaż nad jeziorem Lac de Ste-Croix, powstałym przez spiętrzenie wód rzeki Verdon u wrót wąwozu.

Trasa samochodowa dookoła kanionu Verdon

Dostępna sieć dróg umożliwia przejechanie zarówno północną, jak i południową stroną wąwozu. Zrobienie okrężnej pętli – np. rozpoczęcie wycieczki od północnej, a zakończenie na południowej stronie – to ok. 2,5 godz. samej jazdy.

Nie łudźcie się jednak, że wycieczkę uda się zamknąć w takim czasie. Niezatrzymywanie się na punktach widokowych, których po drodze spotkacie co najmniej kilkanaście, byłoby grzechem ciężkim! Koniecznie trzeba się pozatrzymywać i pospoglądać na imponujący przełom z góry – aparat fotograficzny obowiązkowy!

Na trasę samochodową można wjechać w różnych miejscach – my zamykaliśmy pętlę, jadąc z okolic niezwykle malowniczego miasteczka Moustiers-Ste-Marie.

Wylot kanionu Verdon z punktu widokowego Galetas.


Wylot kanionu tuż obok połączenia z Lac de Ste-Croix.


Kolor wody kontrastuje z bielą wapiennych skał.

Czy trasa samochodowa jest trudna? Doświadczony kierowca poradzi sobie bez problemu. Jest co prawda bardzo kręto i miejscami przepaściście, ale droga jest na tyle szeroka, że bez problemu daje się mijać z samochodami jadącymi z przeciwnej strony. Oczywiście cały czas jazda wymaga uwagi – pokonując kolejne zakręty, zrobimy autem na pewno ponad 1000 m przewyższenia.

Zarówno po północnej, jak i po południowej stronie kanionu znajduje się wiele punktów widokowych pozwalających na spojrzenie na wąwóz z góry. My, przygotowując się do wycieczki, wypisaliśmy sobie listę punktów widokowych i ich lokalizację, opierając się na mapce z przewodnika „French Alps” wyd. Michelin. Jeśli nie dysponujecie takim źródłem, zupełnie się nie przejmujcie. Każdy z punktów widokowych jest wyraźnie oznaczony w terenie, nie sposób go przeoczyć. Zazwyczaj 150 m wcześniej znajduje się znak informujący o parkingu, a na miejscu jest zatoczka parkingowa oraz tabliczka z nazwą punktu widokowego.

Trudno nam powiedzieć, które z miejsc oferowało najpiękniejszy widok na wąwóz Verdon. Chyba najbardziej w pamięci utkwiły nam punkty Balcons de La Mescla po południowej stronie i odcinek Route des Crêtes po północnej, ale naprawdę cała trasa jest wspaniała widokowo!

Kilkusetmetrowe pionowe urwiska robią naprawdę wielkie wrażenie.


Rejon wąwozu Verdon to raj dla kanioningowców.


Ta kilkusetmetrowa ściana to popularna trasa wspinaczkowa.


W niektórych miejscach kanion się rozszerza i nabiera oddechu.


Północno-wschodnie otoczenie kanionu.


Ogromu wąwozu nie da się objąć obiektywem!


Nad nami krąży sęp płowy – wąwóz Verdon to jeden z mateczników tych ptaków.

Kanion Verdon

Można powiedzieć, że rzeka Verdon to wodne połączenie Alp z Prowansą. Z alpejskich źródeł położonych na wysokości ok 2500 m spływa aż do prowansalskiej rzeki Durance, gubiąc po drodze ponad 2000 m przewyższenia. Przełom rzeki Verdon jest chroniony w ramach Parc Naturel Régional du Verdon. Najbardziej spektakularny odcinek przełomu Verdon ciągnie się na odcinku 21 km. Kanion został wycięty przez rzekę na głębokość nawet 700 metrów. To wszystko w otoczeniu górskich szczytów – najwyższym wzniesieniem okolicy jest Mourre de Chanier, którego wysokość sięga 1930 m n.p.m. Żadne zdjęcie nie odda piękna i „rozmachu” przełomu rzeki Verdon – koniecznie trzeba przyjechać tu i zobaczyć to na własne oczy!

Północne wrota kanionu.


Niektóre odcinki przełomu są tak wąskie, że w dole trudno dostrzec nurt rzeki.


Niesamowite zakole kanionu z punktu widokowego Balcons de la Mescla.


To tutaj do Verdon dopływa potok Artuby.


Balcons de la Mescla.


Pont de l’Artuby.

Plażowanie nad jeziorem Lac de Ste-Croix

Nad brzegami tego zaporowego jeziora znajduje się kilka zorganizowanych plaż. Wszystkie są kamieniste, więc zdecydowanie przyda się obuwie kąpielowe. W sierpniu woda w jeziorze była cudownie ciepła. Jedyne, na co trzeba uważać, to na to, że bardzo szybko robi się głęboko. Półtora-dwa metry od brzegu i już nie ma dna. Dzieci spokojnie mogą się chlapać , ale trzeba mieć na nie baczenie.

My odwiedziliśmy plażę Plage du Gelates, położoną niedaleko mostu Gelates. Jest tam bar z lodami i napojami i toaleta (w 2022 r płatna 0,50 euro za dorosłego).

Lac de Ste-Croix – sztuczne jezioro utworzone przez spiętrzenie wód Verdon.

Szukacie pomysłów na inne wycieczki po okolicy Górnej Prowansji i Lazurowego Wybrzeża? Zajrzyjcie tutaj. 🙂