Lancebranlette (2936 m n.p.m.) – szczyt z widokiem na Mont Blanc

Lancebranlette (2936 m n.p.m.) to jeden z najlepszych punktów widokowych  pogranicza francusko-włoskiego. Mont Blanc widziany z jego szczytu wydaje się na wyciągnięcie ręki. Doskonale też stąd widać inne alpejskie trzy- i czterotysięczniki, w tym te tak znane, jak Monte Rosa czy Matterhorn.

Szlak na Lancebranlette wcale nie jest trudny – trasa z Małej Przełęczy Świętego Bernarda (Col du Petit Saint Bernard)  jest dostępna dla każdego górołaza, oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy gotowi na niedługim odcinku wspiąć się 800 m w górę🙂

Wierzcie nam jednak, że panorama szczytowa wynagrodzi każdy wysiłek. To chyba najlepszy punkt widokowy jako odwiedziliśmy podczas naszego 10 -dniowego pobytu w Alpach francuskich w okolicy masywu Vanoise. Wycieczkę warto rozszerzyć o krótki wypad nad pobliskie jezioro Lac Sans  Fond.

Lancebranlette i Lac Sans Fond z Małej Przełęczy Świętego Bernarda

2022.07.21

Na trasie nie występują trudności techniczne, nie ma wspinania się po skałach itp. , cały czas idziemy wyraźnie widocznymi zakosami.  Jedynym miejscem, które wymaga nieco więcej uwagi, jest kilka stromych zakosów prowadzących po kruchych łupkach. Bardzo przydają się tu kijki. Generalnie jednak uważamy, że szkolne dzieci powinny sobie poradzić.

Podejście jest nieco żmudne – przez 2-2,5 godziny pokonujemy po prostu kolejne zakosy. Na szczęście wszystko odbywa się w przepięknej górskiej scenerii, więc jest czym nacieszyć oczy podczas postojów ma zaczerpnięcie oddechu!🙂

Punktem wyjścia wycieczki jest Mała Przełęcz Świętego Bernarda (Col du Petit Saint Bernard, 2188 m n.p.m.). Szlak opuszcza drogę przy budynku Hospice du Petit Saint Bernard. Już od ponad 1000 lat w tym miejscu stał schron goszczący wszystkich potrzebujących wędrowców. Obecnie w sezonie letnim działa tu bar, a sam obiekt – wierny swojej historii – oferuje też miejsca noclegowe. Obecny wygląd budynku jest wynikiem rekonstrukcji sprzed 200 lat, schronisko zostało bowiem wcześniej uszkodzone w gorącym okresie rewolucji francuskiej.

Na Małej Przełęczy Świętego Bernarda znajdują się trzy parkingi (bezpłatne w okresie letnim). Jeśli nie znajdziecie miejsca na największym, położonym tuż przy budynku Hospice, powinny znaleźć się miejsca na dwóch innych, położonych przy tej samej drodze.

Wycieczkę na szczyt Lancebranlette warto rozszerzyć o pętlę wokół jeziora Lac Sans Fond. Schodząc z góry, na wysokości ok. 2400 m n.p.m. odbijamy wtedy na zachód za drogowskazem na Lac Sans Fond. Po obejściu dookoła jeziora (i oczywiście obowiązkowym wygrzewaniu się nad jednym z jego brzegów) wracamy wtedy znacznie łagodniej nachylonym szlakiem sprowadzającym do drogi w okolicy dwóch zakrętów tuż poniżej budynku Hospice du Petit Saint Bernard.

Trasa na Lancebranlette i z powrotem najkrótszą drogą to zaledwie 8 kilometrów i 800 m przewyższenia. Dodając pętlę wokół Lac Sans Fond, wydłużymy wycieczkę do 11 kilometrów, dokładając kilkadziesiąt metrów przewyższenia. W najkrótszej wersji wejście i zejście z Lancebranlette może zająć 4 godziny. Z pętlą wokół Lac Sans Fond i odpoczynkami dzisiejsza wycieczka zajęła nam 6 godzin.

Mała Przełęcz Świętego Bernarda (2188 m n.p.m.)


Pomnik Św. Bernarda, w tle Lancebranlette (2936 m n.p.m.)


Hospice du Petit Saint Bernard – obiekt ma tysiącletnią tradycję przyjmowania gości przekraczających tę wielką alpejską przełęcz.


Droga na Przełęcz św. Bernarda widziana z góry.


Im wyżej, tym szersze widoki. W tle lodowce włoskich Alp.


Lac Sans Fond i grzbiet Roc de Bellaface (2858 m n.p.m.)


Widok na Przełęcz Św. Bernarda i szczyty na granicy francusko-włoskiej


Podejście jest uciążliwe, ale widoki wynagradzają wysiłek!


Spotkanie na szlaku:)


Na szczycie Lancebranlette (2936 m n.p.m.) – próbujemy rozpoznać otaczające nas szczyty


Orientację ułatwia tablica z panoramą 360 stopni.


Czujemy się jak na dachu świata!


Kulminacja szczytowa Lancebranlette


Mont Blanc widoczny jak na dłoni!


Imponujące lodowce masywu Mont Blanc


Oglądanie alpejskich lodowców to rarytas – za kilkadziesiąt lat może już ich nie być.


Widok z Lancebranlette na północny wschód


Widok z Lancebranlette na południe


Pod nami tafla włoskiego jeziora Lago di Verney


Ławeczka prezesa – na szczycie Lancebranlette


Dla pani prezes też coś się znajdzie:)


Droga zejściowa i grań Roc de Bellaface


Wyróżnikiem szlaku na Lancebranlette są przepiękne alpejskie murawy.


Schodzimy na południową stronę Lancebranlette.


Najbardziej uciążliwy odcinek to zakosy przez kruche łupki.


Kwintesencja Alp!

Szlak nad jezioro Lac Sans Fond.


Nad miastem Bourg Saint-Maurice dominuje szczyt Mont Pourri (3779 m n.p.m.).


Lac Sans Fond


Lac Sans Fond, w tle Mont Pourri


To idealne miejsce na dłuższy odpoczynek!


Wracamy. Zejście na Małą Przełęcz Świętego Bernarda.


Kolejne miłe spotkanie na szlaku:) 


Ostatnie spojrzenie na szczyt Lancebranlette – wygląda niepozornie, ale widok ze szczytu nie ma sobie równych!


Nasza dzisiejsza trasa

Szukacie propozycji innych pięknych górskich wycieczek w okolicy słynnych francuskich Trzech Dolin? Zajrzyjcie tutaj😊