Lucerna – spacer po starówce

Nie uwierzycie, ale kameralna Lucerna znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych przez turystów miast na świecie! My z wizyty w tym mieście zapamiętaliśmy przede wszystkim średniowieczne drewniane zadaszone mosty. Jeżeli do tego dodamy malowane kamienice i przepiękne położenie nad brzegami Jeziora Czterech Kantonów i rzeki Reuss to wyjdzie z tego idealna mieszanka turystyczna!

Zwiedzaliśmy Lucernę w przelocie podczas dłuższej podróży (wracaliśmy akurat z pobytu we francuskich Alpach), więc nasz spacer po mieście był z konieczności krótki. Mimo to udało nam się jeszcze wejść na dwie dawne wieże obronne – szczerze tę atrakcję polecamy, najlepiej w komplecie ze spacerem po całym udostępnionym do zwiedzania fragmencie murów obronnych. Stąd najlepiej można docenić, jak pięknie położona jest tutejsza starówka – nad brzegiem jeziora, w otoczeniu górskich szczytów.

Spacer po Lucernie

2022.07.22

Informacje praktyczne

Po starówce Lucerny oczywiście nie można poruszać się samochodem, ale bez problemu można znaleźć miejsce na jednym z kilku podziemnych parkingów. Możemy polecić ten pod sklepem Migros (Parkhaus Schweizerhof) Za ponad dwie godziny parkowania w lipcu 2022 r. zapłaciliśmy 6,60 CHF. Z finansów wspomnimy jeszcze o lodach po 2,40 CHF i na tym koszty zwiedzania Lucerny się kończą! Wejście na mury miejskie i trzy z dawnych wież obronnych jest bezpłatne. 🙂

Lucerna jest miastem uroczych placów i uliczek otoczonych imponującymi, często pięknie malowanymi kamienicami. Charakterystyczne dla miasta średniowieczne mosty najlepiej ogląda się… z innych mostów 🙂 i brzegów rzeki Reuss.

Jeśli skorzystacie z polecanego przez nas parkingu, możecie powtórzyć naszą trasę, bo pozwoliła nam ona sprawnie i przyjemnie zobaczyć starówkę Lucerny. 🙂

My w Lucernie odwiedziliśmy Kapellplatz z fontanną Fritschi, na lewy brzeg rzeki Reuss przeszliśmy przez prawie 200-metrowy Kapellbrücke, do którego przylega oryginalna ośmiokątna wieża obronna Wasserturm z XIV w. (przedtem lub potem warto zajrzeć na sąsiednie mosty i kładki, które są świetnymi punktami widokowymi). Teraz kolej na XVII-wieczny kościół jezuitów – jego fasada jest istotną dominantą widoków lucerneńskiej starówki. Obok znajdziemy renesansowy budynek siedziby parlamentu kantonu oraz najstarszą świątynię Lucerny – kościół franciszkanów, którego początki sięgają XIII w.

Most Kapellbrücke to jeden z symboli Lucerny.


Został zbudowany na początku XIV w.


Most pełnił niegdyś ważne funkcje w systemie obronnym miasta.


Most ozdabiają XVII-wieczne malowidła przedstawiające wydarzenia z życia Lucerny.


Do mostu przylega kamienna wieża z pocz. XIV w.

Na prawy, północny brzeg miasta przechodzimy drugim drewnianym mostem – Speuerbrücke. Jego „poddasze” zdobią – podobnie jak w przypadku Kapellbrücke – trójkątne malowidła. Nie są to jednak jak w przypadku sąsiada sceny z historii miasta – malowidła są realizacją wątku tańca śmierci, przedstawionego w postaci kilkudziesięciu obrazów pochodzących z XVII w.

Drugim drewnianym mostem zachowanym w Lucernie jest Spreuerbrücke – Plewny Most.


Plewny Most zdobią XVII-wieczne malowidła przedstawiające motyw tańca śmierci.


Na 67 panelach widzimy, jak śmierć idzie po przedstawicieli różnych stanów


Ci wyżej urodzeni także jej nie uciekną.

Ani duchowieństwo


Dobudowana do mostu kapliczka pochodzi z XVI w.

Teraz pora na spacer przez kolejne miejskie place. Najpierw Plac Młyński, pięknie otwarty w stronę rzeki Reuss. Dalej reprezentacyjny Targ Winny (Weinmarkt) – piękne domy wokół placu należały do dawnych gildii. Środek placu ozdabia XV-wieczna gotycka fontanna św. Maurycego. Kolejny plac z dominującą bryłą Starego Ratusza z początku XVII w. to Kornmarkt, czyli Targ Zbożowy. Obok ratusza ma swoją siedzibą Muzeum Picassa z imponującą kolekcją dzieł artysty.

Kościół jezuitów pochodzi z XVII w.


Plac Młyński w pełnej okazałości.


Targ Win – Weinmarkt – był jednym z reprezentacyjnych miejsc Lucerny.


Stary ratusz – pocz. XVII w.


Malowana fasada gospody Gasthaus zu Pfistern.


Plac zbożowy (Kornmarkt) także otaczają kamienice z malowanymi fasadami.

Mijamy budynek, w którym w 1779 r. mieszkał Goethe.


W Lucernie można spotkać pięknie zachowane kamienice bogatych mieszczan.

Teraz przez ostatni ze staromiejskich placów – Hirschenplatz – kierujemy się na północ i przez kilka minut podchodzimy stromymi uliczkami i schodami w stronę pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich. Do zwiedzania udostępnione są trzy wieże i kilkusetmetrowy odcinek murów, po których możemy spacerować pomiędzy wieżami. Z racji ograniczonego czasu udaje nam się wejść tylko na Zitturm i Schirmerturm. Szczególnie podobała nam się ta pierwsza – wieża zegarowa z oryginalną ekspozycją częściowo nadal funkcjonujących starych mechanizmów zegarowych. Z obu baszt rozciągają się piękne widoki na miasto, jezioro i otaczające góry. To stąd najlepiej można docenić wyjątkowe położenie Lucerny!

Między budynkami ratusza i gospody wychyla się jedna z wież murów obronnych miasta.


Będąc w Lucernie, koniecznie trzeba się przejść po murach obronnych.


Widok na miasto z wieży Schirmerturm.


Pięknie widać z góry Jezioro Czterech Kantonów.


Zytturm to druga z trzech odnowionych wież obronnych Lucerny.


Stąd również można podziwiać piękne położenie Lucerny nad Jeziorem Czterech Kantonów.