Nie uwierzycie, ale kameralna Lucerna znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych przez turystów miast na świecie! My z wizyty w tym mieście zapamiętaliśmy przede wszystkim średniowieczne drewniane zadaszone mosty. Jeżeli do tego dodamy malowane kamienice i przepiękne położenie nad brzegami Jeziora Czterech Kantonów i rzeki Reuss to wyjdzie z tego idealna mieszanka turystyczna!
Zwiedzaliśmy Lucernę w przelocie podczas dłuższej podróży (wracaliśmy akurat z pobytu we francuskich Alpach), więc nasz spacer po mieście był z konieczności krótki. Mimo to udało nam się jeszcze wejść na dwie dawne wieże obronne – szczerze tę atrakcję polecamy, najlepiej w komplecie ze spacerem po całym udostępnionym do zwiedzania fragmencie murów obronnych. Stąd najlepiej można docenić, jak pięknie położona jest tutejsza starówka – nad brzegiem jeziora, w otoczeniu górskich szczytów.
Spacer po Lucernie
2022.07.22
Informacje praktyczne
Po starówce Lucerny oczywiście nie można poruszać się samochodem, ale bez problemu można znaleźć miejsce na jednym z kilku podziemnych parkingów. Możemy polecić ten pod sklepem Migros (Parkhaus Schweizerhof) Za ponad dwie godziny parkowania w lipcu 2022 r. zapłaciliśmy 6,60 CHF. Z finansów wspomnimy jeszcze o lodach po 2,40 CHF i na tym koszty zwiedzania Lucerny się kończą! Wejście na mury miejskie i trzy z dawnych wież obronnych jest bezpłatne. 🙂
Lucerna jest miastem uroczych placów i uliczek otoczonych imponującymi, często pięknie malowanymi kamienicami. Charakterystyczne dla miasta średniowieczne mosty najlepiej ogląda się… z innych mostów 🙂 i brzegów rzeki Reuss.
Jeśli skorzystacie z polecanego przez nas parkingu, możecie powtórzyć naszą trasę, bo pozwoliła nam ona sprawnie i przyjemnie zobaczyć starówkę Lucerny. 🙂
My w Lucernie odwiedziliśmy Kapellplatz z fontanną Fritschi, na lewy brzeg rzeki Reuss przeszliśmy przez prawie 200-metrowy Kapellbrücke, do którego przylega oryginalna ośmiokątna wieża obronna Wasserturm z XIV w. (przedtem lub potem warto zajrzeć na sąsiednie mosty i kładki, które są świetnymi punktami widokowymi). Teraz kolej na XVII-wieczny kościół jezuitów – jego fasada jest istotną dominantą widoków lucerneńskiej starówki. Obok znajdziemy renesansowy budynek siedziby parlamentu kantonu oraz najstarszą świątynię Lucerny – kościół franciszkanów, którego początki sięgają XIII w.
Na prawy, północny brzeg miasta przechodzimy drugim drewnianym mostem – Speuerbrücke. Jego „poddasze” zdobią – podobnie jak w przypadku Kapellbrücke – trójkątne malowidła. Nie są to jednak jak w przypadku sąsiada sceny z historii miasta – malowidła są realizacją wątku tańca śmierci, przedstawionego w postaci kilkudziesięciu obrazów pochodzących z XVII w.
Teraz pora na spacer przez kolejne miejskie place. Najpierw Plac Młyński, pięknie otwarty w stronę rzeki Reuss. Dalej reprezentacyjny Targ Winny (Weinmarkt) – piękne domy wokół placu należały do dawnych gildii. Środek placu ozdabia XV-wieczna gotycka fontanna św. Maurycego. Kolejny plac z dominującą bryłą Starego Ratusza z początku XVII w. to Kornmarkt, czyli Targ Zbożowy. Obok ratusza ma swoją siedzibą Muzeum Picassa z imponującą kolekcją dzieł artysty.
Teraz przez ostatni ze staromiejskich placów – Hirschenplatz – kierujemy się na północ i przez kilka minut podchodzimy stromymi uliczkami i schodami w stronę pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich. Do zwiedzania udostępnione są trzy wieże i kilkusetmetrowy odcinek murów, po których możemy spacerować pomiędzy wieżami. Z racji ograniczonego czasu udaje nam się wejść tylko na Zitturm i Schirmerturm. Szczególnie podobała nam się ta pierwsza – wieża zegarowa z oryginalną ekspozycją częściowo nadal funkcjonujących starych mechanizmów zegarowych. Z obu baszt rozciągają się piękne widoki na miasto, jezioro i otaczające góry. To stąd najlepiej można docenić wyjątkowe położenie Lucerny!