Sisteron – miasto i twierdza u stóp skały Rocher de la Baume

Sisteron to jedno z najpiękniej położonych miast, jakie zdarzyło się nam odwiedzić. Jego motto „Bezpieczeństwo między rzeką i górami” mówi samo za siebie. Sisteron leży u stóp skalnej ściany Rocher de La Baume, przy połączeniu rzek Durance i Bauch. Obrazu całości dopełniają pozostałości średniowiecznych umocnień i imponująca cytadela górująca nad miastem. Poniżej opisujemy nasz spacer po Sisteron, najpiękniejsze punkty widokowe na miasto oraz przyjemne miejsce do kapania na potoku Le Bouinenc położone niedaleko miejscowości Dignes-les-Bains.

Sisteron

2022.08.06

Informacje praktyczne

Trasę spaceru po Sisteron zaplanowaliśmy według wskazówek z przewodnika „French Alps” wydawnictwa Michelin – niedługa pętelka prowadzi przez najbardziej urokliwe zaułki miasta. Proponujemy zacząć spacer od przejścia na przeciwną stronę rzeki Durance niż ta, po której znajduje się cytadela. Po przekroczeniu mostu Pont de La Baume otworzą się piękne widoki na Sisteron i górującą nad nim twierdzę. W okolicy tego mostu znajduje się też sporo bezpłatnych miejsc postojowych, na których można zostawić samochód.

Cytadela Sisteron

Cytadela Sisteron to najbardziej znany zabytek miasta i to właśnie tu większość turystów w pierwszej kolejności kieruje swoje kroki. Zupełnie słusznie, bo rozbudowywana przez kilka stuleci (XIII-XIX w.) twierdza jest sama w sobie bardzo interesująca, atrakcyjność tego miejsca podnoszą przy tym fantastyczne widoki na Sisteron i urwiska Rocher de la Baume, roztaczające się z kolejnych poziomów cytadeli.

Dla polskiego turysty zapewne ciekawe będzie zwiedzenie celi, w której  przez dwa lata więziony był Jan Kazimierz Waza, przyszły król Polski. Uwięził go tu w 1639 r. Richelieu za rzekome spiskowanie Wazy z Hiszpanią przeciwko Francji.

Za bilety dla naszej pięcioosobowej rodziny zapłaciliśmy w 2022 r. ok 25 euro. Cytadelę zwiedza się samodzielnie. Przy wejściu dostaje się mapkę z planem i zwięzłym opisem twierdzy. Przejście całej trasy zajmuje ok godziny. Gdy doliczy się do tego postoje na zdjęcia itp., czas się oczywiście wydłuży, ale nie powinien przekroczyć dwóch godzin.

Sisteron jest nazywane 'Bramą Prowansji’.


Miasto leży u stóp urwistego szczytu Rocher de La Baume.


Usytuowanie cytadeli doskonale wykorzystuje walory obronne miejsca.


Z dolnych bastionów spoglądamy na górną część twierdzy.


Brama Południowa pochodzi z XVI w.


W kolejnych stuleciach cytadela była przebudowywana i modernizowana


Górny wał pamięta jeszcze XIII stulecie.


Idąc po nim, czujemy się trochę jak na Chińskim Murze!


Górny wał, w tle Rocher de La Baume


Cela, w której był więziony Jan Kazimierz Waza.


Wazę uwięził Richelieu za rzekome spiskowanie z Hiszpanami.


Część miasteczka uroczo przycupnęła u stóp Rocher de La Baume.


Zbliżamy się do Diabelskiej Wartowni.


Widok na Sisteron z cytadeli.


Po lewej widać basen na świeżym powietrzu – idealny do ochłody w gorący dzień.

Stare Sisteron – spacer po mieście

W Sisteron są dwa miejsca, które trzeba koniecznie odwiedzić. Pierwsze to romańska katedra Notre-Dame-des-Pommiers. Ta pochodząca z przełomu XII i XIII w. świątynia to jeden z największych kościołów Prowansji. W okolicy katedry znajdują się cztery wieże obronne, będące pozostałością dawnych średniowiecznych fortyfikacji miejskich.

Drugie miejsce to plac z Wieżą Zegarową (Tour de l’Horloge), przypominającą nieco włoskie kampanile. Na placu znajduje się kilka zacienionych ławek – idealnych do odpoczynku w lecie – oraz mapka Sisteron z proponowanymi trasami zwiedzania pieszego. Można wybierać między trzema trasami różnej długości. Każda z nich oznaczona jest innym kolorem. Rozmieszczone w mieście strzałki odpowiednich kolorów ułatwiają orientację w terenie i podążanie wybraną trasą. Może zainteresuje Was też wiadomość, że w kilkadziesiąt metrów od placu z Wieżą Zegarowa znajduje się sklep spożywczy, zresztą też zaznaczony na mapce, idealny na uzupełnienie zapasów lub nabycie towaru pierwszej potrzeby – lodów 😜

W Sisteron zachowało się pięć średniowiecznych wież obronnych.


Cztery z nich znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie katedry.


Katedra Notre-Dame-des-Pommiers pochodzi z przełomu XII i XIII w.


Romański portal z biało-czarnego kamienia


Wieża Zegarowa to jeden z symboli Sisteron.


Na mapce na placu z Wieżą Zegarową rozrysowano schematy proponowanych tras zwiedzania miasta

Spacer po starym Sisteron

Możecie podążać wyżej wspomnianymi kolorowymi trasami zwiedzania lub po prostu oddać się przyjemności zapuszczenia się w gąszcz wąskich uliczek i samodzielnego odnajdywania co bardziej malowniczych zaułków. Sisteron jest pełne urokliwych wąskich przejść i schodków prowadzących zacienionymi przesmykami. Widać, że domy, które mijamy, pamiętają dawne czasy – zwróćcie tylko uwagę na kamienne otwory drzwiowe – wiele z nich pochodzi z XVIII, XVII, a nawet XVI w.!

Mała przerwa przed spacerem po starym Sisteron.


W Sisteron spotkacie wiele klimatycznych wąskich uliczek

…i urokliwych przejść ze schodami


Ostatni rzut oka na Sisteron i płynącą przez miasto rzekę Durance.

Kąpiel w kaskadach potoku Le Bouinenc

Tym razem znajdujemy miejsce do kąpania w niedalekiej odległości od naszej kwatery. Jak zwykle podczas tych wakacji korzystamy przy tym z książki „Baignades dans les Alpes-de-Haute-Provence”. I kolejny raz znalezione w książce wskazówki okazują się trafne!

Dojście z niewielkiego parkingu przy zakręcie lokalnej drogi między miejscowościami Marcoux i Draix jest bardzo krótkie. Kąpać można się w kilku niewielkich zbiornikach pod kolejnymi, coraz wyżej położonymi kaskadami potoku Le Bouinenc. A deserem jest wielka „wanna” – skalny banior pod jedną z najwyższych kaskad!

Współrzędne GPS: 44.136122, 6.326864

Urokliwe kaskady potoku Le Bouinenc.


Górna kaskada potoku Le Bouinenc


Kąpiel w misie pod siklawą.


Górna kaskada


I największa frajda – wejście do baniora wydrążonego przez spadającą wodę!

Szukacie pomysłów na inne wycieczki po okolicy Górnej Prowansji i Lazurowego Wybrzeża? Zajrzyjcie tutaj. 🙂