Strasburg – katedra i dzielnica La Petite France

Strasburg jest znany głównie jako siedziba Parlamentu Europejskiego, Rady Europy i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zdecydowanie warto jednak spojrzeć na to miasto także jako na miejsce ciekawe pod względem turystycznym!

Zespół staromiejski Strasburga od 1988 r. figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejszym zabytkiem miasta jest wspaniała gotycka katedra. Koniecznie wejdźcie na mierzącą 142 m wieżę – aż do połowy XIX w. był to najwyższy budynek świata!

Najprzyjemniejszym miejscem na spacer w Strasburgu jest stara dzielnica zwana Małą Francją (La Petite France). Stare szachulcowe domy o kolorowych fasadach odbijają się w wodach rzeki Ill – to bardzo malowniczy plener fotograficzny!

Spacer po Strasburgu

2022.08.02

Informacje praktyczne

Starówka w Strasburgu nie zajmuje dużego obszaru – rozciąga się w pobliżu katedry, w widłach ramion rzeki Ill. Jeśli więc zależy Wam głównie na spacerze, powinniście zmieścić się w dwóch-trzech godzinach. Miasto ma oczywiście dużo więcej do zaoferowania. Po zaułkach Małej Francji można błąkać się w nieskończoność, gotyckie zdobienia katedry przyciągają wzrok niczym magnes, a liczne muzea – na przykład Muzeum Alzackie  – kuszą ciekawymi ekspozycjami.

Zabytkowe centrum jest zamknięte dla ruchu kołowego. Nie jest to jednak żadnym utrudnieniem. W okolicy dworca kolejowego i starówki  znajdują się duże kryte parkingi – my np. korzystaliśmy z parkingu Indigo Wodli – jest godny polecenia.

Jeśli chodzi o opłaty, to samo wejście do katedry jest bezpłatne, ale trzeba wykupić bilet, żeby wejść na wieżę. Nie jest niestety najtańszy. W 2022 r. za osobę dorosłą płaciło się 8 euro, a za dziecko – 5 euro. Na górę wchodzi się po ponad 300 krętych schodach. Na szczęście są osobne nitki dla wchodzących i schodzących, więc nie trzeba się z nikim wymijać.

Jeśli będziecie spacerowali po dzielnicy La Petite France, koniecznie zajrzyjcie na mostki Ponts Couverts i Pont St. Martin – to świetne punkty widokowe.

My odwiedziliśmy Strasburg podczas podróży na wakacje do Prowansji (wiele propozycji wycieczek na południu Francji opisujemy tutaj).  W naszym przypadku Strasburg świetnie sprawdził się jako miasto tranzytowe. Spaliśmy w hotelu Ibis Budget Strasbourg Centre Gate. Dzięki temu mieliśmy możliwość wybrać się na spacer po Strasburgu z samego rana – było przyjemnie pusto na ulicach, a sierpniowe upały nie dawały się jeszcze we znaki. Nasza fotorelacja ze spaceru po Strasburgu poniżej 🙂

Spacer po dzielnicy Mała Francja (La Petite France)

 

Stare szachulcowe domy zachwycają!

 

Katedra w Strasburgu

Katedra Notre Dame w Strasburgu.


Gotycka świątynia została zbudowana z czerwonego piaskowca.


Przez kilka stuleci świątynia była najwyższym budynkiem świata.


Imponujący portal wejściowy


Główna fasada z zachwycającą rozetą.


Można długo przyglądać się bogatej ornamentyce rzeźbiarskiej!


Toż to nasz znajomy Mikołaj Kopernik czeka na nas w południowym ramieniu transeptu!


Zegar astronomiczny nadal działa i przyciąga zwiedzających.


Jeden z najbardziej znanych detali w katedrze – rzeźba psa u podstawy ambony.


Widok na Strasburg z wieży katedry.