Cascade Forest Lacour – dziki wodospad w Alpach Górnej Prowansji

Jedną z głównych atrakcji – a jednocześnie największych zaskoczeń – w górskiej części Prowansji była możliwość kapania się w wielu dzikich miejscach, w tym pod wodospadami. Zapytacie: jak to możliwe – nie ma tam rezerwatu ani parku narodowego? Oczywiście że są, ale obszary chronione zajmują tylko niewielką część Górnej Prowansji – gór jest tu tak dużo, że każdy miłośnik bliskiego kontaktu z dzika przyrodą znajdzie tu coś dla siebie!
Wodospad Forest Lacour spada dwiema kaskadami z wysokiego progu skalnego. Najbardziej spektakularna jest wyższa kaskada, mierząca sobie aż 30 m wysokości.
W okresie letnim pod wodospadem można plażować i kąpać się. Miejsce jest na tyle dzikie i nieznane, że na pewno nie spotkacie tu tłumów turystów i będziecie mogli w kameralnej atmosferze cieszyć się tym miejscem jak z bajki!

Cascade de Forest-Lacour – kąpiel pod wodospadem

Wodospad Forest Lacour  jest jednym z miejsc, do którego trafimy tylko wtedy, kiedy wiemy, czego szukamy. Nie ma tu żadnych drogowskazów ani znakowanego szlaku, więc trafiają tu tylko nieliczni. To jedno z miejsc regularnie eksplorowanych przez grupy uprawiające kanioning – w pobliżu wodospadu znajduje się zresztą małe centrum kanioningowe (Haute Alpes Canyoning Aquaticale). My trafiliśmy tu tylko dzięki książce „Baignades dans les Alpes-de-Haute-Provence” wydawnictwa Chamina Edition, którą kupiliśmy sobie już na miejscu we Francji.

Jedziemy w kierunku Bayons drogą D1 aż do niewielkiego parkingu (jego koordynaty GPS: 44.32928, 6.134665). Następnie przez ok. 500 m idziemy żwirową drogą aż do budynku minielektrowni. Stąd przez ok 5 min podążamy wyraźną ścieżką w górę strumienia. Po chwili zobaczymy kaskady wodospadu Forest Lacour – to tutaj🙂

Jak się kąpie? Jest ziiimno – to jedno z najzimniejszych miejsc, w jakich kąpaliśmy się w sierpniu we Francji – ale niezwykle malowniczo! Głębokość wody pod wodospadem zwiększa się stopniowo, więc spokojnie można tu przyjść ze starszymi dziećmi (7+). Śmiałkowie wdrapują się też na wyższy próg siklawy, ale nie jest to łatwe. Bezpieczniej chyba pozostać na dole i z tego poziomu poobserwować często obecne tu grupy kanioningowe. Aha! Nie zapomnijcie aparatu fotograficznego – zdjęcia z kąpieli w takim miejscu na pewno zrobią wrażenie! 🙂

Okolice wodospadu Forest Lacour


Cascade du Forest Lacour i bajkowa kąpiel pod jego kaskadami!

Szukacie pomysłów na inne wycieczki po okolicy Górnej Prowansji i Lazurowego Wybrzeża? Zajrzyjcie tutaj.