Jaskinia Postojna i zamek Predjama – sztandarowe atrakcje turystyczne Słowenii

Te dwie atrakcje znajdą się w każdym folderze turystycznym zachęcającym do odwiedzenia Słowenii – obie są uważane za największe atrakcje turystyczne kraju i obie są z kategorii „naj-”. Szata naciekowa Jaskini Postojnej uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Europie, a Predjamski Grad zajmuje wysokie miejsce na liście najwspanialej położonych zamków na świecie. Oba miejsca są przy tym niezwykle ciekawe dla dzieci – gorąco polecamy je jako cel rodzinnego zwiedzania! Postojną i Predjamski Grad dzieli tylko niewielka odległość, więc z powodzeniem możemy zaplanować odwiedziny w obu tych miejscach podczas jednego dnia.

Jaskinia Postojna – królowa jaskiń

2022.02.08

Informacje praktyczne

Jaskinia Postojna (Postojnska Jama) – największa turystyczna jaskinia Europy – cieszy się olbrzymią popularnością, więc w sezonie turystycznym może być ciężko wejść bez wcześniejszej rezerwacji miejsca. Na szczęście bardzo sprawnie działa internetowy system rezerwacji i sprzedaży biletów – na stronie Postojna Cave Park (postojnska-jama.eu) zapłacimy za wejście na dowolny dzień i na wybraną godzinę – i to bez stania w kolejce. Można wybrać bilet tylko do jaskini lub bilet łączony: jaskinia i Perdjamski Grad lub bilet dodatkowo poszerzony o wizytę w pawilonie ekspozycyjnym prezentującym m.in. faunę jaskiniową. Jeśli macie w planach odwiedzenie także Predjamskiego Gradu, opłaca się kupienie biletu łączonego na obie atrakcje. Bilety są dość drogie: zimą 2022 r. obowiązywały różne ceny biletów dla dzieci do 15 lat, studentów (16-25 lat) oraz dorosłych: za obie atrakcje (jaskinia i zamek) trzeba było zapłacić odpowiednio 37.40, 29.90 i 22.40 euro. Dzieci do 5 lat wchodzą za darmo.

Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem. Długośc trasy turystycznej wynosi 5 km, jednak znaczną jej część  pokonuje się w wgaonikach. Wewnątrz panuje temperatura ok. 10 stopni – i to niezależnie od pory roku. W lecie trzeba pamiętać o zabraniu dodatkowego ubrania – zapominalscy mają możliwość wypożyczenia płaszczo-peleryn przed wejściem. Całe zwiedzenie zajumuje ok. 90 min.

Oprowadzanie po jaskini odbywa się w języku słoweńskim lub w wersji przewodnik + audioguide. To bardzo wygodna opcja – audioguidy są zaprogramowane na różne języki, w tym polski. W miejscach oznaczonych numerkami trzeba po prostu nacisnąć odpowiedni przycisk.  

Wejście do Jaskini Postojnej


Zwiedzanie zaczyna się i kończy przejażdżką podziemnym pociągiem.


Trasa zwiedzania najpierw pnie się pod górę.


Piękno jaskini oszałamia od pierwszych chwil. Można dostać oczopląsu – i co tu teraz sfotografować?


Przepiękna sala z białymi naciekami.


Biel jest tu prawie nieskazitelna.


Stopniowo przechodzimy przez kolejne sale.


Naciekowe wspaniałości otaczają nas ze wszystkich stron!

W królestwie stalaktytów i stalagmitów

Jaskinia była zamieszkiwana przez ludzi już kilkadziesiąt tysięcy lat temu, lecz jej sława turystyczna sięga XIX wieku – to wtedy udostępniono do zwiedzania trasę pozwalającą zobaczyć piękno szaty naciekowej jaskini.

Po drodze mijamy kolejne sale, a każda z nich coraz bardziej zachwyca. Bogactwo form naciekowych i ich nagromadzenie przyprawia o zawrót głowy. To jakby natura próbowała stworzyć wersję demo stylu rokoko – tylko złoceń brakuje (ale czy byłyby one potrzebne?). Największe wrażenie robi ogrom jaskini i finezja form naciekowych – to po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy! My w pewnym momencie czuliśmy, że nic już nie jest w stanie nas zaskoczyć. Pokażą nam katedrę o podporach ze stalagnatów? Ok! A może skamieniałego ufoludka? Łyknęlibyśmy i to! A tymczasem kolejne sale i korytarze jednak zaskakiwały.

Najbardziej znanymi formami naciekowymi jaskini to śnieżnobiały kalcytowy Brylant i Filarowa Kolumna – to one właśnie widnieją w logo jaskini. Rzeczywiście robią ogromne wrażenie.

Trasa udosyępniona do zwiedzania to tylko niewielka część jaskiniowych korytarzy – system korytarzy ma 24 kilometry długości. Twórczynią tego niezwykłego królestwa jest rzeka o wdzięcznej nazwie Pivka, która przez tysiące lat wraz w wodami powierzchniowymi rzeźbiła ten niezwykły świat.

Z Jaskinią Postojną nieodłącznie kojarzony jest niewielki, ale niezwykle intrygujący  płaz – odmieniec jaskiniowy. Jakie to ciekawe zwierzę! Żyje w podziemnych wodach krasu dynarskiego, jest ślepe, w dodatku ma kolor podobny do ludzkiej skóry – dlatego nazywany bywa czasem „ludzką rybą”. Podobieństw do ludzi jest więcej – ma podobną średnią długość życia, dojrzałość płciową osiąga w podobnym co my wieku. Bije nas jednak na głowę umiejętnościami przetrwania – to jedyne zwierzę na świecie, które może nie jeść nawet przez 10 lat! Wyglądem przypomina małego smoka. Odmieńce prezentowane są w dużym akwarium w jaskini, można je więc zobaczyć na własne oczy podczas zwiedzania. By nie niepokoić i nie krzywdzić odmieńców, w okolicy akwarium obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć.

Przyroda puściła tutaj wodze fantazji!


Czujemy się jak w najpiękniejszej świątyni natury.


Naszym zachwytom nie ma końca.


Zachwyca nie tylko mnogość kształtów, lecz także kolorów.


Czerwone nacieki zawdzięczają swój kolor obecności soli żelaza.


Przed nami symbol całej jaskini – śnieżnobiały Diament.


W ukrytym w jaskini akwarium mieszkają niesamowite odmieńce jaskiniowe.


Pod ziemią funkcjonuje nawet urząd pocztowy!


Po wyjściu z jaskini oślepia nas blask słońca. Ależ tam pod ziemią było pięknie!

Nie licząc Postojnej, inną słoweńską jaskinią zdecydowanie wartą odwiedzenia są Jaskinie Szkocjańskie. Więcej informacji o Szkocjańskich tutaj.

Zamek Predjama (Predjamski Grad)

Predjamski Grad wyrasta z krasowej jaskini.

To jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Słowenii – i zdecydowanie jedna z najwspanialej położonych warowni, jakie kiedykolwiek oglądaliśmy! Predjamski Grad wygląda jak przyklejony do urwistej ponadstumetrowej skały. Prawdę mówiąc, jeśli nie chcecie wydawać pieniędzy na bilet wstępu, warto po prostu tu podjechać i obejrzeć zamek z zewnątrz. Choć zajrzenie do wnętrza warowni tez jest bardzo interesujące!

Zamek zwiedzamy indywidualnie, dostajemy audioguidy identyczne jak te z Postojnej (jest też wersja po polsku). Kolejne sale i atrakcje zamku są oznaczone kolejnymi numerami – można ręcznie wybrać odpowiednie cyferki na audioguidzie lub przetknąć go do odpowiednio oznaczonych miejsc na ścianach – właściwe informacje same się odtworzą. Trzeba przyznać, że taka organizacja pozwala na bardzo komfortowe i sprawne zwiedzanie, przy tym każdy może to robić we własnym tempie.

Obecny wygląd zamku pochodzi z XVI w., ale oczywiście warownia pamięta dużo bardziej zamierzchłe czasy – Predjamski Grad zbudowano na początku XIII w. Właściwie poprzedniczką warowni była tytułowa jama – jaskinia, w której chronili się ludzie w celach obronnych. Stopniowo zamek „wyrastał” z jaskini. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie naturalna jaskinia i zbudowany człowieka zamek warowny tworzą tak harmonijną całość!

Chyba najbardziej znanym właścicielem jaskini był słynny XV-wieczny hrabia-rozbójnik Erazm Lueger – odpowiednik naszego Janosika. Przekazy mówią, że napadał na bogatych, a łupy rozdawał biednym. Jak na legendarnego bohatera skończył marnie – podczas konfliktu austriacko-węgierskiego został zdradzony przez służącego i zabity przez armatnią kulę podczas… pobytu w toalecie. I taki to smutny koniec spotyka czasem nawet znanych ludzi.

Całe zwiedzanie zamku zajęło nam ok. godziny. Wszystkim się bardzo podobało – i nam, i dzieciom (niezależnie od wieku). Naprawdę warto się tu wybrać, gdy będziemy jechali do Jaskini Postojnej!

Zaczynamy od oglądania zamku z zewnątrz. Warto to zrobić, nawet gdy nie planujecie zwiedzania wnętrz!


To jeden z najbardziej spektakularnie położonych zamków w Europie!


Z niżej położonych punktów widokowych można dostrzec dodatkowe niższe wejścia do zamku.


Rodzinne fotki – obowiązkowe w tak wyjątkowej scenerii!


Wchodzimy na zamek przez most zwodzony.


Kuchnia miała palenisko z naturalną wentylacją i chłodziarkę w jaskiniowym szybie!


W zamkowej kaplicy znajduje się XV-wieczna pieta.


Nie potrzeba roślin doniczkowych – rosną na skalnej ścianie!


Na najwyższej kondygnacji zamku jest dzwon spełniający życzenia.


Stąd też roztacza się piękny widok na okolicę.


Grześ wbiega mostkiem do najstarszej części zamku położonej we wnętrzu jaskini.


Z tej pierwotnej konstrukcji pozostała ściana zaporowa ze śladami okien.


Ta część zamku jest w pełni przykryta sklepieniem jaskini.


Warownia i jaskinia tworzą tu jedną całość!


Wychodzimy z jaskiniowej części zamku.


Kończymy zwiedzanie, gdy zamek jest już pogrążony w cieniu.

Więcej propozycji wycieczek po zimowej Słowenii? Zajrzyjcie tutaj: Słowenia zimą – Gdzie by tu dalej 🙂