Świecie – zamek z najwyższą krzywą wieżą

Świecie

Lubicie ruiny średniowiecznych zamków? A może chcielibyście wejść na najwyższą krzywą wieżę w Polsce? Musicie przyjechać do Świecia!

22 czerwca 2018 r., piątek

Słonecznie, ale wietrznie i chłodno, do 18 stopni

Trudno uwierzyć, że jeszcze kilka godzin temu towarzyszyliśmy chłopcom na uroczystości zakończenia roku szkolnego. Teraz już chłopaki ze spakowanymi wakacyjnymi bagażami mkną nad morze na wakacje z Babcią i Dziadkiem (dziękujemy!), a my – jako transportowi – na weekend jedziemy tam razem z nimi. Co to jednak za podróż bez turystycznego postoju? Nie liczy się!

W drodze z Warszawy nad morze odwiedzaliśmy już i Nidzicę, i Ciechocinek, i źródła rzeki Łyny, myszkowaliśmy po zakamarkach zamku w Golubiu-Dobrzyniu, oglądaliśmy grudziądzkie spichlerze, myszkowaliśmy po mieście zakochanych – Chełmnie i szukaliśmy armatniej kuli na czubku Tatarskiego Kamienia. Teraz przyszła kolej na zamek w Świeciu. To świetne, niemęczące miejsce na turystyczną przerwę w rodzinnej podróży. Same ruiny zamku z nietypową, cylindryczną basztą są bardzo ciekawe, a okolica niezwykle malownicza. Wokół zielone łąki, tuż obok zamku wije się Wda, nieco dalej płynie dostojna Wisła. Dzieciaki mają gdzie pobiegać, a my – na czym zaczepić oko.

Zamek w Świeciu przyciąga wzrok masywną basztą.

Po remoncie z 2016 r. już trudno mówić o ruinie, budowla powoli odzyskuje dawne kształty!

Budowę zamku w Świeciu rozpoczęto ok. 1335 r. Niegdyś warownia, położona w widłach Wisły i Wdy, była zupełnie otoczona wodą. Świecie było tym samym jedynym zamkiem wodnym na terenie państwa krzyżackiego. Strategiczne położenie umożliwiało kontrolowanie ruchu na Wiśle, choć oczywiście miało też swoje minusy – na przykład straty związane z nawracającymi powodziami. Teraz już tylko Wda płynie tuż obok zamku – koryto Wisły przesunęło się dalej, ale nadal obie rzeki pięknie prezentują się z wieży.

Prawdopodobnie pierwotnie planowano czteroskrzydłową konstrukcję zamku. Ostatecznie powstały tylko dwa prostopadłe do siebie skrzydła. W narożach muru obwodowego stały cztery cylindryczne baszty narożne. Po wielu wojennych perypetiach w 1561 r. zamek przeszedł w polskie ręce. Przez kilkadziesiąt lat był własnością miasta Torunia, później był siedzibą polskich starostów. Niestety, krzyżacka konstrukcja nie miała szczęścia i od XVII w. po zniszczeniach zapoczątkowanych w czasie wojen szwedzkich zaczęła powoli popadać w ruinę.

Do naszych czasów przetrwała na szczęście majestatyczna główna okrągła wieża (obecnie jest odnowiona), zakończona rzadko spotykanym w krzyżackich budowlach krenelażem.

Największą atrakcją turystyczną jest możliwość wejścia na 34-metrową, najwyższą w Polsce, krzywą wieżę.

Które dzieciaki nie lubią wchodzić na zamkowe wieże? A którzy rodzice nie lubią? A co powiecie na to, że to najwyższa krzywa wieża w Polsce? Jest odchylona od pionu aż o 106 cm! Rozmiary dostojnej baszty (10 m średnicy i 34 m wysokości) imponują nawet dzisiaj. Kogo nie interesuje zamkowa architektura, może skupić się na widoku z góry. Wisła i Wda, przecinające zielone łąki wyglądają naprawdę zjawiskowo. Z zamkowej wieży można wypatrzeć też zabytki arcyciekawego Chełmna – miasta zakochanych 🙂

Już jesteśmy w połowie drogi, na galerii…

…biegnącej ponad salami północnego skrzydła zamku.

W najbliższych latach te sale nabiorą konkretnych kształtów podczas dalszej renowacji.

A teraz widoczną na zdjęciu galeryjką przechodzimy na właściwą wieżę.

W górę i w górę… a Grześ ciągle krzyczy: „Ja będę pierwszy”!

Jest! Zdążyliśmy! Zabrakło tylko kilkanaście minut, a wejście na wieżę byłoby zamknięte…

Widoki z góry są imponujące.

Na zachód od zamku ciągnie się alejka spacerowa wzdłuż Wdy.

A nieco bardziej na prawo widzimy centrum Świecia z bryłą neogotyckiego kościoła parafialnego (dawniej była to świątynia protestancka).

Trochę bardziej na lewo odnajdujemy tzw. Starą Farę w Świeciu (XV-XVI w.)

Naszym chłopakom wspinaczka na zamkową wieżę oczywiście bardzo się podobała. I była rewelacyjną przerwą w podróży. Grzesiek ochrzcił Świecie „zamkiem wichrów” – wiecie, tym ze Świnki Peppy. Cóż, jaki wiek, takie skojarzenia 🙂

Czas schodzić – schody są strome, więc asekuracja taty się przyda:)

A to chyba wizualizacja przyszłego kształtu zamku – nie możemy doczekać się efektów renowacji!

Ekspozycja militarna na dolnych kondygnacjach zamku.

Zamek w Świeciu chętnie odwiedzimy jeszcze w przyszłości. Może uda nam się kiedyś załapać na słynny Maraton Piosenki Osobistej „Nocne Śpiewanie”? W Świeciu organizowane są też inne imprezy, np. maraton filmów grozy. No, w takiej scenerii musi się je świetnie oglądać!

Nie mogło być inaczej – alejka spacerowa nad Wdą przyciągała nas z góry jak magnes.

Jeszcze tylko rzut oka na Wdę – fajnie byłoby tu przypłynąć kajakiem!

I już ostatnie spojrzenia na świecką warownię.

Sebuś też nie przepuścił tajemniczej głowie…

Zamek w Świeciu jest obecnie intensywnie renowowany. W 2016 r. przeprowadzono znaczący remont, m.in. dach został pokryty papą, uzupełniano ubytki spoin i cegieł. Z zainteresowaniem doczytaliśmy w Internecie, że na jesieni 2018 r. prawdopodobnie rozpocznie się znaczna przebudowa zamku. Warownia ma zostać w dużej mierze odtworzona, ale w średniowiecznym, oryginalnym stylu. Na miejscu można zobaczyć plakaty z wizualizacją przyszłego zamku. Sale obecnie częściowo zabezpieczonego północnego skrzydła nabiorą konkretnych kształtów, dach będzie pokryty zbliżonymi do średniowiecznych dachówkami. Wszystkich planów jeszcze nie znamy, ale już gorąco kibicujemy. Chętnie przyjedziemy za jakiś czas zobaczyć, co się zmieniło!

Do zobaczenia, Świecie! Wrócimy na pewno!

 

Aktualizacja czerwiec 2023:

W związku z prowadzonymi pracami budowlanymi Zamek krzyżacki w Świeciu jest zamknięty do odwołania. Na teren budowy obowiązuje kategoryczny zakaz wstępu. Do 14.08.2023 zostało zamknięte przejście wałem przeciwpowodziowym przy Zamku.
Renowację i odbudowę części elementów zamku umożliwiło dofinansowanie, jakie władze samorządowe Świecia otrzymały ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.
W tym okresie można odwiedzić Izbę Regionalną Ziemi Świeckiej przy ul. Kopernika 2 w Świeciu (czynna od wtorku do piątku w godz. 10:00-17:00).