Ścieżka Bogów – Il Sentiero Degli Dei

Nazwą Ścieżka Bogów, czyli Il Sentiero Degli Dei, określa się szlak trawersujący stoki gór Lattari ponad malowniczą linią brzegową wybrzeża amalfitańskiego. Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej panoramicznych szlaków w okolicy Neapolu i Amalfi. Spacer oferuje przepiękne widoki na postrzępioną linię brzegową i majaczące w oddali Capri. Romantyczna nazwa ścieżki wywodzi się z mitologii – ponoć to właśnie tędy przechodzili bogowie greccy, by wyrwać Ulissesa z rąk syren. Czy szlak zasługuje na miano „Ścieżki Bogów”? Pod względem widokowym na pewno – zobaczcie tylko, jaki jest piękny!

Ścieżka Bogów – panoramiczny szlak nad wybrzeżem Amalfi

2023.08.09

Sentiero Degli Dei – informacje praktyczne

Pełny szlak Sentiero Degli Dei ciągnie się przez 9 kilometrów między miejscowościami Agerola i Positano. Przejście ścieżki można zaplanować w dwojaki sposób – albo przejść szlak w jedną stronę i skończyć w innej miejscowości, niż się zaczęło – w takim wypadku można wrócić do punktu wyjścia autobusem. Alternatywa to przejście najatrakcyjniejszej części ścieżki i powrót w miejsce wyjścia. W okolice przełęczy Colle Serra szlak rozdziela się na dwa warianty – górny i dolny. Najatrakcyjniejsze będzie więc przejście w jedną stronę dolnym wariantem, a powrót górnym – w ten sposób nie będziemy powtarzać znacznej części trasy. Górny wariant jest zdecydowanie mniej uczęszczany niż ten dolny – punkty widokowe są na nim może ciut mniej spektakularne, co nie znaczy, że widoki wciąż nie są piękne, bo są i to bardzo!

Trasa jest dostępna dla każdego turysty o przyzwoitej kondycji i bez przesadnego lęku wysokości – ścieżka fragmentami wiedzie skrajem tarasów opadających skalnymi urwiskami prosto do morza – widoki są obłędne!

Szlak generalnie trawersuje stoki gór Lattari, co jednak absolutnie nie znaczy, że trzymamy się jednej poziomicy – właściwie cały czas idziemy trochę w górę, trochę w dół. Miejscami skały na ścieżce są wyslizgane, więc koniecznie trzeba wziąć wygodne buty o przyczepnej podeszwie, zapomnijcie o sandałkach i klapkach. Przydadzą się też kijki trekkingowe.

Na wycieczkę koniecznie zabierzcie ze sobą odpowiedni zapas jedzenia i picia – zwłaszcza picia – latem na odsłoniętych fragmentach słońce mocno daje się we znaki.

My zaczęliśmy spacer w przysiółku Ageroli – Bomerano. Znajduje się tu spory parking, na którym można zostawić samochód. Jest też możliwość podjechania autem do samego początku ścieżki, są tam jednak miejsca tylko dla kilku samochodów, więc trzeba sporo szczęścia, żeby się na nie załapać.

By uniknąć niepotrzebnego schodzenia i wchodzenia, nie doszliśmy aż do Positano – po wyruszeniu z Bomerano dotarliśmy szlakiem w okolice Nocere, po czym wróciliśmy tą samą drogą, tym razem wybierając bardzo przyjemny górny wariant ścieżki.

Cały spacer (z częstymi odpoczynkami i minipostojami na robienie tysiąca zdjęć) zajął nam ok. 4,5 godziny. W tym czasie przeszliśmy ok. 10 kilometrów i zrobiliśmy ok. 500 metrów przewyższenia.

Widoki zapierały dech w piersiach – to jeden z najciekawszych i najpiękniejszych szlaków, jakimi kiedykolwiek szliśmy! Dzień kończymy szybką kąpielą na publicznej plaży w Salerno (Spiaggia Santa Teresa) – trudno o lepsze orzeźwienie! Opis plaż w okolicach Neapolu, które odwiedziliśmy podczas naszych wakacji znajdziecie tutaj.

Bomerano – tu rozpoczynamy nasz spacer „Ścieżką Bogów”.


W początkowym odcinku szlak poprowadzonmy jest pod dużym okapem skalnym.


Przez stulecia ludzkie konstrukcje współistniały z tym, co stworzyła natura.


Na przełęczy Colle La Serra wybieramy dolny wariant szlaku.


Punkty widokowe są tutaj obłędne!


Każdy chce być na zdjęciu z takim widokiem!


Bardziej przepaściste fragmenty ścieżki ubezpieczone są drewnianą barierką.


Pod naszymi stopami leży Praiano.


Świetnie stąd widać, jak Strada Amalfitana wije się wzdłuż wybrzeża Amalfi.


Ścieżka często prowadzi brzegami przepaścistych tarasów.


Na trasie bez problemu da się znaleźć miejsca zapewniajace troche cienia,


Trawersujemy u podnóża imponujących ścian skalnych.


Widok na tradycyjne tarasy wykorzystywane do upraw


Takie oto atrakcje po drodze – dla szukających orzeźwienia!


Rzut oka w stronę Positano i Capri.


Positano to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek wybrzeża amalfitańskiego.


Widok ze ścieżki Bogów na białe domki Nocelle – położenie miejscowości jest zachwycające!


Wybrzeże Amalfi, czyli morze i skały.


Ścieżka Bogów – to tu podobno bogowie ratowali Ulissesa przed syrenami.


Pod względem widokowym naprawdę czujemy się jak bogowie!


Wracamy górnym wariantem szlaku.


Ta ścieżka jest dużo rzadziej uczęszczana.


Ma przez to bardziej naturalny, dziki charakter.


Rzut oka do tyłu – widać przepyszne poprowadzenie ścieżki.


Ze Ścieżki Bogów doskonale widać skaliste brzegi Capri.


Kto wytęży wzrok, zobaczy w tle zatokę Salerno.


Ścieżka Bogów – czekają na nas również i takie widoki.


Powrót do Bomerano pod znaną nam skałą prowadzącą do groty Biscotto.


Widoki po drodze – jeden z kamiennych kościółków zagubionych na wzgórzach.

Więcej propozycji wycieczek po okolicach Neapolu i wybrzeża Amalfi? 🙂 Zajrzyjcie tutaj.

Opisy bezpłatnych plaż w okolicach Neapolu i wybrzeża Amalfi zamieściliśmy natomiast w tym miejscu.