Wejście na Wezuwiusz

Jeśli jest ktoś lub coś, kto nad Zatoką Neapolitańską od stuleci budził w ludziach rzeczywistą grozę i fascynację, to jest to Wezuwiusz. Ten jedyny czynny wulkan położony stricte na kontynencie europejskim jest znany jako pogromca antycznych Pompejów i Herkulanum. Wulkan pozostaje w uśpieniu od 1944 r., jest jednak pod stałą obserwacją – pod jego szczytem działa od XIX w. całodobowe obserwatorium wulkanologiczne, są również opracowane plany ewakuacji okolicznej ludności na wypadek powtórzenia się któregoś z tragicznych w skutkach wybuchów.

Na szczyt Wezuwiusza, który obecnie ma wysokość 1281 m n.p.m., prowadzi znakowany szlak turystyczny. Możliwość zajrzenia do ogromnego krateru (ponad pół kilometra średnicy!) to wielka atrakcja i spora dawka emocji. Jak wygląda wycieczka i o czym warto pamiętać przed wybraniem się na Wezuwiusz? Piszemy o tym w poniższym wpisie:)

Szlak na szczyt Wezuwiusza

2023.08.08

Informacje praktyczne

Jest jedna najważniejsza rzecz, o której trzeba pamiętać: wizytę na Wezuwiuszu trzeba zarezerwować (w sezonie wakacyjnym z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem). Osobno rezerwuje się bilet wstępu na teren Wezuwiusza (link do strony z rezerwacjami tutaj: ), osobno – na parking (rezerwacji dokonuje się na innej stronie, link tutaj). Większe problemy są z tym pierwszym, lepiej więc zacząć od rezerwacji biletu wstępu na szlak, a potem dopasować do dnia i godziny wejścia odpowiednią rezerwację parkingową. Do punktu startu szlaku dociera też komunikacja publiczna i busy prywatnych firm.

By dojść od parkingu na szczyt Wezuwiusza, trzeba pokonać ok 350 m przewyższenia i przejść ok. 3 km. Dystans ten można skrócić, korzystając z usługi shuttle bus – busiki dowiozą nas wtedy do punktu kontroli biletów. Zaoszczędzimy 200 metrów podejścia i odcinek ok. 2-kilometrowego marszu po asfalcie. Bilety na shuttle bus można kupić przy stoliku na początku parkingu.

Szlak na Wezuwiusz nie jest trudny, w końcowej fazie przypomina nieco okrężną drogę wjazdową na Śnieżkę. Oczywiście przydadzą się jednak wygodne buty i kijki. To, co może sprawiać problem, to brak toalet – ani na parkingu, ani przy pubkcie poboru opłat nie ma żadnego zaplecza sanitarnego, co przy tak nasilonym ruchu turystycznym może być problematyczne. Pani sprawdzająca bilety zapytana, czy jest tu jakaś toaleta, z rozbrajającym uśmiechem pokazała na krzaki i powiedziała „everywhere”;)

Cały teren Wezuwiusza jest chroniony jako park narodowy Parco Nazionale del Vesuvio. Wizyta na jego terenie jest niezwykle ciekawa, bo poza odwiedzeniem szefa wszystkich szefów, czyli Wezuwiusza i spojrzeniem w jego gigantyczny krater można bliżej przyjrzeć się otoczeniu ukształtowanemu przez aktywność wulkaniczną – na naszej trasie ciekawe są i tufy wulkaniczne, i specyficzna roślinność, i minerały, z których wiele można znaleźć tylko w rejonie Wezuwiusza.

Przy okazji pobytu w okolicy warto też odwiedzić największych poszkodowanych, czyli Pompeje i Herkulanum – starożytne miasta tragicznie doświadczone erupcja Wezuwiosza sprzed niemal 2000 lat – naszą relację z wycieczki do Pompejów znajdziecie tutaj, a do Herkulanum tutaj.

Pierwsza część spaceru to dwukilometrowy odcinek przez asfalt.


Za punktem kontroli biletów ścieżka zmienia charakter na bardziej naturalny.


Szlak jest wygodny i łagodnie wznosi się w górę


Po drodze naszą uwagę zwracają wspaniałe przykady tufu wulkanicznego.


Po drodze ze ścieżki rozciąga się panoramiczny widok na Neapol i okolice.


Widać, jak gęsto jest zaludniona zatoka neapolitańska.


Oto i on – krater Wezuwiusza.


Można go podziwiać z licznych punktów widokowych rozmieszczonych przy drodze.


Ogromną atrakcją są wyziewy wylkaniczne.


Krater jest ogromny – jego średnica przekracza 500 metrów.


Widać, że Wezuwiusz – choć w uśpieniu – ciągle żyje.


Kolejny punkt widokowy na ścieżce wzdłuż obrzeży krateru


Sokół wędrowny to jeden z gatunków chronionych przez Parco Nazionale del Vesuvio


Zbocza wulkanu porasta charakterystyczna roślinność.


Kolejny z punktów widokowych


W takim miejscu każdy chce być na zdjęciu!


Przypatrujemy się, w którym miejscu kończą się skały, a gdzie zaczynają się naniosy wulkaniczne.


Rejon Wezuwiusza jest bardzo ciekawy pod względem geologicznym.


Punkt widokowy po przeciwnej stronie krateru.


Kolory skał na Wezuwiuszu są niezwykle intensywne.


Szlak jest szeroki i wygodny.

Czynne fumarole zrobiły na nas duże wrażenie.


Wracamy tą samą drogą.

Krater wulkanu najlepiej byłoby podziwiać z lotu ptaka.

Więcej propozycji wycieczek po okolicach Neapolu i wybrzeża Amalfi? 🙂 Zajrzyjcie tutaj.

Opisy bezpłatnych plaż w okolicach Neapolu i wybrzeża Amalfi zamieściliśmy natomiast w tym miejscu.