Alpy Wiedeńskie, czyli gdzie Freud chadzał piechotą

Alpy Wiedeńskie obejmują kilka niewielkich masywów górskich położonych zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Wiednia. To świetne miejsce na kilkudniowy wypad, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Zwykle mijamy te okolice, pędząc w stronę wyższych alpejskich regionów, a tymczasem okolice Dolnej Austrii mogą być świetnym celem samym w sobie. Zresztą zobaczcie sami!

Alpy Wiedeńskie z dziećmi

Alpy Wiedeńskie to najbardziej na północ wysunięta część północnych Alp Wapiennych. Najwyższa kulminacja (Schneeberg) osiąga wysokość 2076 m n.p.m. To położony najbliżej polskich granic alpejski dwutysięcznik!

Tutejsze pasma górskie są świetnie zagospodarowane turystycznie. Na turystów w każdym wieku czeka tu wiele atrakcji. Na Schneeberg mozolnie wspina się kolejka zębata udająca wielką salamandrę. W masywie Rax możemy udać się na wycieczkę śladami samego Zygmunta Freuda. Hohe Wande słynie z imponujących skalnych urwisk, oplecionych gęstą siecią tras wspinaczkowych. Znajdziecie tu także malowniczy wąwóz Johannesbachklamm.

Miłośnicy pieszych wycieczek znajdą w Alpach Wiedeńskich setki kilometrów nietrudnych szlaków. Stosunkowo duże przewyższenia można pokonać licznymi kolejkami i wyciągami. Ośrodki narciarskie latem przyciągają takimi atrakcjami, jak kolejki grawitacyjne, zjazdy hulajnogami terenowymi i trójkołowcami czy rodzinny „szlak huśtawki”.

Jeśli do tego dodamy bliskość Wiednia, który sam w sobie jest łakomym turystycznym kąskiem, i słynnej linii kolejowej przez przełęcz Semmering, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, nikogo nie trzeba będzie długo przekonywać, że warto wpisać Alpy Wiedeńskie na listę miejsc wartych odwiedzenia!

Alpy Wiedeńskie odwiedziliśmy dwukrotnie podczas wakacyjnej podróży do i z Chorwacji latem 2019 r. Linki do poszczególnych wycieczek znajdziecie poniżej:)

Rodzinna rozrywka w Alpach Wiedeńskich – ośrodek Schischaukel Mönichkirchen-Mariensee latem

 

Johannesbachklamm – piękny wąwóz w rejonie Schneebergu

 

Masyw Rax – łatwa wycieczka z dziećmi do schroniska Ottohaus i na punkty widokowe

 

Kolejką zębatą pod szczyt Schneebergu

 

Hohe Wand – skalna ściana na skraju Alp Wiedeńskich

 

Semmeringbahn – linia kolejowa z listy UNESCO

 

Prater – park rozrywki w Wiedniu

 

Nasze zakwaterowanie

W Alpach Wiedeńśkich mieszkaliśmy w miejscowści Schrattenbach  – w bardzo przyjemnej agroturystyce Ferienhof Gruber. Cisza, spokój, blisko do szlaków turystycznych. Podczas podróży w stronę Chorwacji mieszkaliśmy w dużym, piętrowym apartamencie (trzy sypialnie i łazienka na górze; living z kuchnią i wc na dole), w drodze powrotnej – w nieco mniejszym (dwie sypialnie), z wejściem od górnej strony budynku. Szczególnie miło wspominamy całkiem udane próby mówienia po polsku przez naszych gospodarzy!